longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

1.) which of the following is an example of narrative nonfiction a. an autobiography of a dancer b. a bus schedule for Chicago c. an owners manual for a car d.
chemical properties of potassium
does hillary think that he needed norgays help to surmount the obstacle?
What is the least possible initial kinetic energy kmin the oxygen atom could have and still excite the cesium atom?
1. Let f(x) = 4x-3/x-10 and g(x) = 2x-8/x-10. Find (f+g)(x). Assume all appropriate restrictions to the domain. a) (f+g)(x) = 6x-11/x-10 b) (f+g)(x) = 2x+5/x-1
I have an android tablet, when I charged it, it was at 23%. I put away my charger and just started playing. My percent didn't go down after like 30 minutes. So
Construct a word by using the root word and the prefix. Prefix Root tele- (far) graph (writing)
The use of many household chemicals, and even the use of outdoor barbecues can cause toxic air pollution. True or False ... I put True
3(2k-2)=-2(4K-11) what the answer to this problem ?
9s-5g=-4u solve for s