hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

what right did Egyptian women have????
which equation best represents the model?
What are the three estates during the middle ages
What are 3 possible challenges Darwin might have faced
The city of Savannah was founded by the British in 1733. Which number represents Savannah?
What is 50 divided by 8675 showing your work
-7x= -56 Is the answer A or B
If a person wants to start a business but limit the amount of liability he is responsible for, a _____________ would be most appropriate.
Which living organism processes nitrogen in the atmosphere and makes iT available to other living forms in a usable form
The first thing you need to do when photographing is