LexyRomero
LexyRomero LexyRomero
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

26 lbs of onions cost $52. How many lbs of onions can you get with $8 ?

Respuesta :

juleshale juleshale
  • 03-04-2018
52/26 = 2
8/x = 2
8/4 = 2
the answer would be 4 lbs of onions
Answer Link
agaue agaue
  • 09-09-2018

Given :26 lbs of onions cost $52 .The question is asking us to find the quantity of onion that can be bought for $8.

Onions that can be bought in $52 is given as 26 lbs.

Amount of onions that can be bought in $1 will be 26 ÷52 = 1÷2  =0.5 lbs.

Amount of onions that can be bought in $8 is 0.5x8=4 lbs.

One can get 8 lbs of onions  with $8 .


Answer Link

Otras preguntas

Idk this question and I need help
f(x) = -5x+1 What’s the function
Claire is planning on becoming a member at the gym down the street from her house. They charge a $60 sign-up fee and an additional $8 per month. Write a linear
Whom does Charlie garden blame for the failure? From flowers for algernon
What makes up Mesoamerica?
Easy Question. Will mark brainliest Carbon combines with oxygen to form two compounds, carbon monoxide and carbon dioxide. Based on the law of multiple proport
1. Atoms have a positive charge. True or false
4- Make negative : He plays in the street
What is meant by providing a “hook” for your reader?
Describe the relationship between integers and rational numbers.