daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

Multiple branches of government are able to limit each other’s power through the use of concurrent powers factions checks and balances reserved powers
use a graph to solve 4x+6=8x-10
Order phenobarbital 30 mg. available: phenobarbital gr 1/4. dose to be given: _____
log (x+21)+logx=2 solve the equation
Hooke's law states that the distance that a spring is stretched by hanging object varies directly as the mass of the object. If the distance is 160 cm when the
The color of a flower is controlled by two alternative alleles at a single locus, r (red) and r (white). if an individual has the rr alleles, it is considered t
By managing to refine a well-known measuring technique, you find a value of pi equal to 3.141. How much absolute error is there in this calculation? Relative Er
Ten times the sum of half a number x and 9 is 11
You feel uncomfortable talking to your friend david about how frustrated you are that you've been forced to work a lot of overtime lately, because david has bee
How many bits does 2 to the 100 have if written in base 2?