valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

Why do Andhra Pradesh donot recive any snow fall during during winter months. PLEASE HELP.....EXAM TOMORROW
A construction contractor is purchasing granite tiles for a new kitchen floor. Each tile costs $5 and he wants to spend less than $1,500. The size of each tile
A construction contractor is purchasing granite tiles for a new kitchen floor. Each tile costs $5 and he wants to spend less than $1,500. The size of each tile
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
What Canadian city is across a body of water from New York
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
What is the difference between displacement and double displacement reactions?Write equations for these reactions?
distribute (x+1)(x-2)
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate for 1 drop every 2 seconds. Erik wants to klnow how many times the faucet drips in a week.
One way to show that a statement is NOT a good definition is to find a _____ converse.conditional.counterexample.biconditional.