tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

What was meant by the term "yellow press" in the late nineteenth century?
Describe a situation where you resisted peer pressure.
What are the answers for the Even ones (2,4,6)
someone help please QUESTION 4 Although people have been farming fish for many years, scientific fish farming is a fairly recent development. separates ite
What are the solutions to the following system?
a gardener can plant 17 seeds in 25 minutes at that rate how long will it take him to plants 51 seeds
What role did the indians play in the treaty of paris?
What is the sixth term in the binomial expression (5y+3)^10
The maize culture of the southwest was most similar to the pre-columbian culture of the
Which expression can you simplify by combining like terms? Clear Check 6 d 2 +5cd−3dc+8 6d2+5cd-3dc+8 12 c 2 −8 d 2 c+3dc+4 12c2-8d2c+3dc+4 7 d 2 −3 c 2 +6d−c