jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

which statement best describes a commission system? a legislative body hires a leader to oversee city departments. an elected leader and an elected legislative
describes the practice of products and services traded among countries around the world.
which statement best describes a commission system? a legislative body hires a leader to oversee city departments. an elected leader and an elected legislative
the price of a notebook was $3.15 yesterday. today, the price rose to $3.40 . find the percentage increase. round your answer to the nearest tenth of a percent.
what is horse in german
which sentence is correctly written? the institution will not allow andrew to work in the industry anymore. the institution will not allow andrew to work in the
what does abolition mean? a. universal voting rights b. the end of slavery c. the rise of technology d. a belief in oneself
a source that lists words with similar meanings is called a _____. a. synonym b. persona c. thesaurus d. dictionary
Which of the following is a benefit of smoking cigarettes? A. Smoking gives you a beautiful smile. B. You will be more successful in life. C. Finding friends wi
how a person truly feels about an issue is usually demonstrated through the