forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

plz help me!!! find the value of {3-2(3-4)^3}^3
Which is the BEST explanation for the geographic location of the these ancient Egyptian cities and towns?
Write a short story about a character who changes or learns something
If 3kg of beans cost $1.50, how much does two kg cost?
Read the sentence.-It was not exactly what he had in mind when he agreed to do the task. Which word is the adverb modifying another adverb?a. exactly b. when c.
what happen when iron reacts with copper sulphate​
Jordan and dion went apple picking. Jordan picked 8 9/10 of apples and dion picked 9 6/10 of apples. When they got home they put all the apples in one container
The purpose of advertising is to do which of the following? A. Increase consumer demand B. Warn about dangers C. Influence market research D. Provide informati
What was not a reason why the Dawes Act failed for the Native Americans? A) They did not know how to farm because farming was not a part of their tradition
I need to know the answer tot he question in the box