LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

evaluate -8(x-3y) when x=-2 and y =-4
Which of the following accurately recounts the impeachments of presidents andrew johnson and bill clinton? (1 point) the senate impeached them and the vice pres
what term describes matter that is a substance made of different kinds of atoms bonded toghether
write all the names that apply to the number -1.5
the scientist who discovered the laws of motion was _____.
Please explain!!!!!!!!!!!!!!
which number is greaer than 0.7
what is 0.4(5+2x)-0.5=3(0.3x+0.7) I've solved this but I'm not sure I got the right answer
what is the estimate sum 458+1999+12307
what does it mean to evaluate a function